V Moravské Třebové mají jako první v kraji zkušenosti s poskytováním dostupného bydlení osobám v nouzi


Ještě nedávno měly sociální služby v Moravské Třebové poměrně malé pokrytí. To se ale v posledních letech rapidně mění k lepšímu. V některých projektech může být Moravská Třebová dokonce inspirací pro další města a obce v Pardubickém kraji.

Pomáhají také evropské projekty 

„Díky větší škále sociálních služeb, které tu v poslední době působí, a také díky evropským projektům, se zde daří zejména v oblasti rozvoje služeb pro osoby v bytové nouzi. Město spolu s organizací SKP-CENTRUM k tomu přistoupily systémově. V rámci projektu bylo vyčleněno patnáct bytů pro osoby v nouzi. Z toho je deset městských a pět soukromých. Třináct z nich je už zabydleno a lidé, kteří by se mohli ocitnout na ulici, mohou začít nový život,“ řekl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Nezapomínají ani na podporu osob v bytové nouzi

Důvody velkého posunu města v této oblasti shrnul místostarosta Moravské Třebové Václav Dokoupil. „Kvalitní bydlení dostupné každému je pro nás prioritou. Kromě startovacích bytů pro mladé a zvyšování nabídky standardních bytů a stavebních parcel proto logicky nesmíme zapomínat ani na podporu osob v bytové nouzi. V tomto ohledu se osvědčilo více naslouchat a propojovat činnost města s organizacemi, které mají potřebné zkušenosti. Dohromady to pak přináší výsledky. A například zabydlování lidí v nouzi je už vyzkoušené v Brně nebo v Olomouci. Je to investice, která předchází možným výdajům v budoucnu. Lidé v bytech platí běžný nájem, který není ani zvýhodněný, ani lichvářský. Umožní jim to spolu s asistencí sociálních pracovníků se znovu se postavit na nohy.“

O nájemníky v nouzi pečuje nyní díky evropskému projektu tým lidí z organizace SKP-CENTRUM.  K němu byl zprvu trochu zdrženlivý i ředitel organizace SKP-CENTRUM Jiří Pitaš. „Svůj názor jsem za poslední rok přehodnotil. Opravdu to ve většině případů funguje. Máme teď třináct zabydlených bytů a problémy jsou minimální.“

Návštěva krajského radního naplnila optimismem

Krajský radní Pavel Šotola navštívil v Moravské Třebové i azylový dům pro rodiče s dětmi Most naděje a moravskotřebovskou charitu, která chce rozšířit své služby i v Jevíčku. Ocenil také činnost rodinného centra Krůček. To je od roku 2020 odnoží svitavského Krůčku a postupně nabírá vlastní zkušenosti. „V Moravské Třebové se potvrzuje, že pokud vytvoříme aktivním lidem v sociálních službách a neziskovém sektoru prostor, který jim nebude házet klacky pod nohy, může naše společnost i díky nim růst. Návštěva v Moravské Třebové mě v tomto směru naplnila optimismem,“ poznamenal Pavel Šotola.