Za klenoty chilského nebe do hvězdárny

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích pořádá v pátek 23. února 2024 od 19 hodin přednášku světoznámého fotografa, cestovatele a popularizátora astronomie v jedné osobě Petra Horálka.

Unikátní podmínky pro pozorování a fotografování 

„Na tichomořském břehu Jižní Ameriky se do chilského vnitrozemí rozkládá vysokohorská poušť Atacama. Může se pochlubit unikátními podmínkami pro pozorování a fotografování nočního nebe. Ne náhodou zde proto mezivládní organizace zvaná Evropská jižní observatoř vybudovala a dále buduje hned několik pracovišť s největšími a vědecky nejproduktivnějšími astronomickými přístroji světa. Ovšem i mimo hledáčky těchto teleskopů, jen pouhýma očima, je možné na chilské obloze spatřit to, co málokde na světě,“ řekl vedoucí hvězdárny Petr Komárek.

Jaké klenoty skrývá hvězdné nebe?

Jaké klenoty skrývá hvězdné nebe nad observatořemi Paranal, La Silla nebo ALMA? Jak je zachytí citlivé fotoaparáty? A jak vůbec tyto obří astronomické obrazy vznikají? Jaké nejzajímavější úkazy nás čekají v Česku?

Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v pátek 23. února 2024. A to tradičně od 19 hodin ve velkém sále Domu dětí a mládeže Delta. Ten se nachází v pardubické ulici Gorkého. Je odloučeným pracovištěm Domu dětí a mládeže Alfa v Pardubicích.