Pardubický kraj bude úzce spolupracovat s aplikací Záchranka


Chcete dostávat varovná hlášení o krizových situacích? Stiskem jednoho tlačítka přivolat pomoc záchranné a horské služby přesně tam, kde se nacházíte? Nebo zjistit, kde se ve vašem okolí nachází lékárny či pohotovosti? Pokud ano, tak již možná využíváte oblíbenou appku Záchranka. Tu doplní od 1. dubna díky spolupráci vývojářů a krajské samosprávy nová data z Pardubického kraje.

Aplikace umí přivolat nejen zdravotníky

Nehody, úrazy a kritické situace se nedají předvídat. Můžeme se na ně ale dopředu alespoň trochu připravit díky moderním technologiím. Proto vznikla například aplikace Záchranka. Ta umí přivolat nejen zdravotníky. Obsahuje také důležité informace k první pomoci a další data.

V chytrém mobilu díky appce můžeme mít spoustu užitečných funkcí, které se můžou hodit. I zde platí rčení, že je lepší být připravený než překvapený. Proto jsme se rozhodli podpořit jeho provoz a garantovat občanům tuto službu,“ poznamenala náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Aplikace zůstane i nadále zdarma

Pardubický kraj a naše zdravotnická záchranná služba systém využívají od roku 2016. Nyní se od dubna 2024 staneme i oficiálním partnerem aplikace. Ta je přímo napojena na důležité systémy. Po stisknutí nouzového tlačítka v ČR vytáčí číslo 155. Zároveň odesílá záchranářům nouzovou zprávu s aktuální polohou místa a dalšími informacemi, které může uživatel i předem nastavit, nejčastěji chronické onemocnění. Pokud se nacházíte na horách, aplikace to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti,“ podotkla náměstkyně hejtmana Pardubického kraje s tím, že pro uživatele appky se prakticky nic nemění. I nadále zůstane zdarma a nově se pouze rozšiřuje rozsah poskytovaných služeb v našem regionu.

Napomohla zpětná vazba od dalších krajů

Vedení Pardubického kraje ke spolupráci přistoupilo pro zvýšení bezpečnosti občanů. Napomohla také zpětná vazba od dalších krajů a samospráv, které k podobné garanci a partnerství přistoupili.

Aplikace funguje podle vývojářů i bez připojení k internetu, kdy po stisku nouzového tlačítka stejně odešle žádost o pomoc alespoň přes SMS. Navíc má i edukační charakter díky výukovým programům. Jako předseda Krizového štábu Pardubického kraje také oceňuji, že aplikace umí v případě katastrof sama odesílat varovné zprávy. A to díky přímému propojení na data od hydrometeorologů. Informaci může také rychle odeslat krizové řízení kraje ve spolupráci se složkami záchranného systému. Je to pro nás další ověřený kanál, jak rychle a efektivně komunikovat s veřejností. Spolupráce bude ročně stát zhruba 600 tisíc korun. To považuji za rozumnou investici vedoucí ke zvýšení bezpečnosti v regionu. Projekt varovných upozornění již funguje. Podporu získal například v Praze, Karlových Varech, Plzni či Jihomoravském kraji. Jistě budou přibývat další místa,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Kde je defibrilátor? Může být hned za rohem

Důležitou součástí aplikace je i takzvaný Lokátor. Díky němu mohou uživatelé najít v okolí stanice horské služby, lékárny, ale například i místa, kde jsou veřejně přístupné defibrilátory (AED).

To je pro nás důležité, protože Pardubický kraj obcím přispívá na jejich pořízení a proškolení. V roce 2023 jsme podpořili nákup ve 29 obcích za 1,1 milionu korun. V programu First responder, kde se účastníci učí se zařízením pracovat, jsme jen za minulý rok pomohli 37 obcí. Výcvikem prošlo 366 dobrovolných hasičů. Takže počet AED u nás v regionu roste. Je dobré, že je dostupná jejich přesná poloha. Každá minuta může zachránit život. Jsem ráda, že jsme se k aplikaci Záchranka připojili a doufám, že si ji řada našich spoluobčanů stáhne do svého chytrého mobilu,“ podotkla náměstkyně Matoušková s tím, že už i ona sama má aplikaci nainstalovanou.

Více informací o aplikaci a její instalaci najdete na https://www.zachrankaapp.cz.