Železniční muzeum v Rosicích nad Labem čeká rozvoj


Pardubický spolek historie železniční dopravy je veřejně prospěšná nezisková organizace, která vznikla v roce 1990. Stará se o železniční muzeum v Rosicích nad Labem už od roku 1999.

V letech 2021 až 2023 byl provoz kvůli zdvoukolejnění trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové výrazně omezený. Přestavovala se také železniční stanice.

Usilují o opravy budovy muzea i areálu

Nyní muzeum usiluje o opravy budovy muzea i areálu do alespoň obdobného stavu, v jakém byl před přestavbou nádraží. Snahou je také rozšíření a vylepšení expozic. Pomáhá i iniciativa Pardubického kraje.

Pardubický kraj nyní pracuje na dohodě s Českými drahami. „Oslovili jsme České dráhy s žádostí o odkoupení pozemku, které by muzeum mohlo využívat a získat tak stabilní plochu pro svůj rozvoj. Vzhledem k situaci, která kvůli zdvoukolejnění trati a přestavbě nádraží vznikla, byl provoz omezený,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš.

Vlečka jako místo prezentace historických vozidel 

Spolek má zpracovaný projekt na svůj rozvoj. Mimo jiné se chystá zřídit vlečku jako místo k prezentaci historických vozidel i strojů. „Stavební práce nás vrátily o patnáct let zpátky. Za své vzala modelová železnice, kde jsme vozili děti. Některé vybavení nám poničili vandalové. Plocha, která se nachází pod nadjezdem, by nám pomohla s rozvojem. Máme připravený projekt vlečky s halou, kde bychom garážovali nejcennější stroje. Další by potom mohly stát pod nadjezdem. Byly by tak chráněné před vlivy počasí,“ uvedl jednatel muzea Oldřich Čížek.

Muzeum má být zaměřeno i na vzdělávací činnost

Plány mají v Rosicích velké. Vzniknout by mohlo unikátní místo otevřené veřejnosti, kde by si na své přišli všichni nadšenci železnice.

Muzeum má být zaměřeno i na vzdělávací činnost. Počítá se například s navázáním plnohodnotné spolupráce s odbornými školami. Cílem je umožnit dětem získat vědomosti o oblasti historie a vývoje specifických technických zařízení na dráze. A také vytvoření prostoru pro propagaci železniční dopravy jako jednoho z módů veřejné dopravy již pro děti školního věku. Mělo by nabízet speciální programy pro školy v Pardubickém kraji či vytvořit podpůrný program pro získávání zájmu mladé generace o práci v oboru veřejné dopravy.

Modelová železnice s možností svezení

Do areálu se má vrátit také v minulosti hojně navštěvovaná modelová železnice s možností svezení. Ta byla ve své době (a byla by i dnes) druhou nejdelší veřejně přístupnou v České republice.

Muzeum by chtělo nadále provozovat historické výletní vlaky za turisticky zajímavými cíli v Pardubickém kraji. Včetně možného zajištění návazné dopravy historickými autobusy či trolejbusy v Pardubicích.

Rádi bychom zpestřili pravidelné akce na Pardubickém závodišti. A to nabídka dopravy z hlavního nádraží v Pardubicích na zastávku Pardubice, závodiště historickými vozidly, například při příležitosti Velké pardubické,“ upřesnil Oldřich Čížek.

Pomoct by mohl i Pardubický kraj

Pardubický kraj by muzeu mohl pomoci se získáváním evropských i jiných dotací. „Spolek má připravený projekt. V procesu je stavební řízení. My s ním budeme spolupracovat tak, aby mohlo vzniknout unikátní místo, které přinese nejen zábavu, ale také poznání a bude zvyšovat zájem o technické profese v Pardubickém kraji,“ dodal Michal Kortyš.