Za podpory kraje vzniká film o životě Bedřicha Smetany


V příštím roce uplyne 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Narodil se v Litomyšli 2. března 1824 a zemřel o 60 let později v Praze. Jeho život a dílo si v příštím roce připomene také Pardubický kraj. Ten výrazným způsobem podpoří natočení hraného filmu s dokumentárními prvky s pracovním názvem Neslyším ničeho.

Osobnost přesahující hranice kraje

„Bedřich Smetana je bezpochyby osobností přesahující hranice našeho kraje, ale i České republiky. Proto považuji za vhodné, abychom si jeho život a dílo obzvláště ve výročním roce, kdy uplyne 200 let od jeho narození a 140 let od úmrtí, připomínali. Příští rok je Rokem české hudby. Jsem rád, že se k tomuto konceptu přistupuje centrálně a vláda uvolní na aktivity spojené nejen s Bedřichem Smetanou částku 200 milionů korun. To je garantováno jejím usnesením. My jsme již na konci roku otevřeli myšlenku natočení hraného dokumentárního filmu. Ten by postihoval některé i méně známé aspekty Smetanova života a zároveň jej svým zpracováním přibližoval i mladé generaci,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že Pardubický kraj má v úmyslu na tento mimořádný projekt uvolnit částku dvou milionů korun.

V doprovodném programu slavného festivalu

Dílčím způsobem by se mohlo podílet také město Litomyšl. To přislíbilo zařazení premiéry filmu do doprovodného programu festivalu Smetanova Litomyšl.

Konkrétní koncept filmu představili kraji tvůrci z produkční společnosti 11:11 production Vít Mazánek a Lukáš Blažek. Oba mají za sebou například filmy jako ATA či Stříbrné requiem. Ty jsou velmi úzce spjaty s regionem. Diváci je mohli vidět také na obrazovkách České televize.