Známý cyklista Josef Zimovčák obdivoval Gočárovu galerii


Zrekonstruovaná budova Automatických mlýnů v Pardubicích, kde od konce června sídlí Gočárova galerie, hostila ve středu 2. srpna netradiční návštěvu. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek provedl novou chloubou krajského města cyklistu Josefa Zimovčáka a další členy týmu, kteří se podílejí na charitativní akci Na kole dětem.

Prohlídka tras i Gočárovy galerie

Josef Zimovčák tentokrát nepřijel na vysokém kole, jak ho dobře známe. Společně s ostatními zavítal na Pardubicko kvůli dalšímu ročníku akce Na kole dětem. Ta podporuje onkologicky nemocné děti. Patnáctý ročník by mohl vést přes náš kraj. Když už tady byli na prohlídce tras, tak jsem je pozval, aby se podívali na nově otevřenou budovu Gočárovy galerie. Kromě složité historie a třech let stavebních prací za téměř 400 milionů korun jsme probrali i budoucí možný rozvoj celého areálu Automatických mlýnů a spolupráci s manželi Smetanovými a městem Pardubice. Josef Zimovčák s týmem obdivovali zejména propojení industriálních prostor a galerie, zakomponování starých strojů a vybavení do stávající budovy či nádherný výhled ze střechy. Měli jsme čas i na krátkou debatu ohledně příštího ročníku Na kole dětem, kde by se Pardubický kraj mohl stát sponzorem akce,“ zhodnotil návštěvu náměstek hejtmana Roman Línek.

Cyklista na vysokém kole

Josef Zimovčák je veřejnosti známý především jako cyklista na vysokém kole, na němž jezdí přes padesát let. Za tu dobu se stal několikanásobným mistrem světa a držitelem světového rekordu, když za 24 hodin na vysokém kole ujel přes 520 kilometrů. Ne dnes již netypickém bicyklu pokořil i trasy Tour de France, Giro d’Italia či Vuelty. Dlouhodobě se věnuje charitativní činnosti.

Pomoc onkologicky nemocným dětem

Na kole dětem – nadační fond Josefa Zimovčáka na podporu onkologicky nemocných dětí vznikl v roce 2010 jako benefiční součást sportovního projektu Na kole dětem. Cílenými aktivitami se snaží rozšířit možnosti solidarity, tolik potřebné finanční pomoci a podpory dětí v boji proti zákeřnému onemocnění. Svojí činností se zaměřuje hlavně na sportovní aktivity a zajištění rekondičních pobytů, které usnadňují dětem a jejich rodičům překonávat traumata způsobená těžkou nemocí.