Inovativní přístupy k podpoře ohrožených rodin s dětmi v Pardubickém kraji
Období realizace
Zahájení realizace projektu: 1. 10. 2019
Ukončení realizace projektu: 30. 06. 2023
Partneři projektu
Cíl projektu
Projekt si klade za cíl nastavit inovativní postupy v práci s ohroženou rodinou v oblasti sociálně-právní ochrany dětí na území Pardubického kraje. Využívá metodu na řešení orientovaného přístupu a model tzv. učící se organizace pomocí adaptace metody Vanguard (Nizozemí) v prostředí SPOD, aby vytvořil prostor pro individuální přístup k jednotlivým případům. Jde o to, že OSPOD efektivně koordinuje týmovou spolupráci (rodina, síť služeb, OSPOD). Zároveň minimalizuje činnosti, které nemají přímý dopad na klienta.
Do projektu jsou zapojeni: OSPOD Krajského úřadu Pardubického kraje, OSPOD Česká Třebová, OSPOD Žamberk, OSPOD Lanškroun
Celkové náklady projektu: 24 087 117,47 Kč, zdroje financování projektu jsou následující:
Zdroj | Částka | Procento |
ESF | 21 886 277,51 Kč | 90,86 % |
Státní rozpočet ČR | 996 484,05 Kč | 4,14 % |
Pardubický kraj | 1 204 355,91 Kč | 5 % |
Klíčové aktivity projektu
KA 1 Vzdělávání a podpora týmů
Aktivitu tvoří dvě tematické oblasti – výcvik v přístupu zaměřeném na řešení a individuální vzdělávání pro pracovníky OSPOD.
- Vzdělávání v přístupu zaměřeném na řešení
- Kids‘ Skills – výcvik pro pracovníky zapojených OSPOD a zástupce spolupracujících organizací se uskuteční ve 3 bězích formou 3 dvoudenních setkání s celkovou dotací 48 hodin.
Termíny:
- únor – duben 2020
- září – prosinec 2020
- duben – červenec 2021
- Manažerské vzdělávání – jedná se o samostatný vzdělávací blok pro klíčové aktéry a vedoucí pracovníky zapojených organizací (síť návazných služeb a dalších organizací činných v SPOD). Cílem je rozšíření přístupu zaměřeného na řešení mezi vedoucí pracovníky pro podporu práce pracovníků OSPOD a zlepšení vzájemné komunikace v rámci sítě služeb pro ohrožené rodiny s dětmi. Kurz se koná ve dvoudenním bloku s celkovou dotací 16 hodin.
- Vzdělávání na míru
Vzdělávání na míru proběhne formou krátkých vzdělávacích seminářů na pracovištích OSPOD na základě individuální poptávky pracovníků. Realizováno bude prostřednictvím partnera projektu, Univerzity Pardubice. Předpokladem zaměření jsou: mediace, facilitace, psychohygiena v pomáhajících profesích a další témata vyplývající z průběhu procesu provázení změnou na jednotlivých OSPOD.
KA 2 Provázení změnou
Aktivitu realizuje partner projektu Gov Lab s.r.o. prostřednictvím senior a junior konzultantů ve spolupráci s krajskými metodiky provázení změnou a krajským expertem SPOD.
Společnost Gov Lab bude podporovat OSPOD ve schopnosti koordinovat instituce veřejného a neziskového sektoru okolo rodiny a zajišťovat pro ně vhodné služby v pravý okamžik. Metoda Vanguard a metody designu služeb umožní lidské, cyklické a systematické vylepšování celého systému pomoci rodinám v krizi. Gov Lab jako průvodce změnou bude zapojeným OSPOD poskytovat 6měsíční intenzivní podporu, která bude následně v rozvolněné podobě po celou dobu projektu. V týmu expertů bude na OSPOD působit společně se senior a junior konzultanty také produktový designer po dobu 2 měsíců.
Základní fáze provázení změnou:
- seznámení
Vzájemné seznámení průvodců a pracovníků OSPOD, seznámení se s lokalitou a dalšími aktéry okolo rodiny v krizi.
- reflexe a rozvoj služeb
Vytvoření času pro reflexi práce OSPOD, naučení se společně využívat nástroje vyhodnocování fungování systému okolo rodiny v krizi a naučení se společně využívat nástroje pro zlepšování služeb.
- stabilizace a ovlivňování širšího systému
Udržení nově získaných poznatků v běžném fungování OSPOD a posílení schopnosti ovlivňovat širší systém, tj. instituce mimo OSPOD.
Zpracované výstupy Gov Lab s.r.o. z projektu budou publikace Design služeb a metoda Vanguard v oblasti SPOD, webové stránky Design služeb a metoda Vanguard v oblasti SPOD, Advokační strategie pro zlepšení podmínek pro pomoc rodinám v krizi.
Pardubický kraj se do klíčové aktivity zapojí především prostřednictvím dvou krajských metodiků provázení změnou, kteří budou působit na pracovištích OSPOD společně s Gov Lab. V posledním roce projektu postupně převezmou roli Gov Lab pro celý Pardubický kraj.
Paralelně s procesem změnou bude pracovníkům OSPOD k dispozici expert SPOD, který bude sledovat proces provázení změnou a výstupy z něj pro účely metodického vedení v rámci agend SPOD. Expert SPOD koordinuje zpracování krajských metodických materiálů pro pracovníky OSPOD.
Dále bude v rámci provázení změnou pracovníkům OSPOD expertní podpora odborníků na základě jejich potřeb v oblastech právo, speciální pedagogika, psychologie, facilitace, grafika, copywriting apod.
KA 3 Předávání zahraničních zkušeností
Zahraniční zkušenosti budou předávány jak prostřednictvím zahraničních lektorů v České republice, tak formou zahraničních cest.
Pardubický kraj bude v rámci projektu realizovat dvě panelové diskuze a tři workshopy s účastí zahraničních lektorů.
Klíčovou aktivitou budou i dvě zahraniční cesty. Zahraniční cesta do Amsterdamu spočívá v návštěvě nizozemské instituce, která je obdobou českého OSPOD a která prošla procesem změny při využití metody Vanguard.
Při zahraniční cestě do Groningenu se pracovníci seznámí s přístupem zaměřeným na řešení a jeho využitím v praxi systému péče o ohrožené děti v Nizozemí.
KA 4 Evaluace
Aktivitu realizuje partner projektu, Univerzita Pardubice. Evaluace bude provázána s procesem provázení změnou. Půjde o vzájemnou metodickou spolupráci.
Hlavní otázky evaluace:
Jak ovlivňuje nový způsob práce sociálních pracovníků životní situaci rodin a dětí procházejících krizovou životní situací?
Jaké jsou změny vynakládaných kapacit v systému?
Jakým způsobem probíhá a co ovlivňuje proces zavádění změn?
Univerzita Pardubice zpracuje v rámci evaluace tyto výstupy: Plán evaluace, Vstupní evaluační zpráva, Hloubková případová studie rodin, Závěrečná evaluační zpráva
Vyhodnocení bude probíhat ve dvou rovinách:
- V procesní části evaluace
▪ sleduje integraci autoevaluace do práce týmu, který provádí práci s rodinou a její vyhodnocení,
▪ zaměřuje se na procesy zavádění nového způsobu práce a konkrétní operace a jejich vyhodnocení v rámci realizace projektu,
▪ ověřuje, do jaké míry plánované fungování projektu odpovídá skutečnosti, zjišťuje okamžité dopady procesů v projektu na práci sociálních pracovníků a situaci ohrožených dětí a rodin v systému.
- V sumativní části evaluace
▪ ověřuje a hodnotí dosažené přínosy a dopady v práci sociálních pracovníků a jejich vliv na zlepšení situace ohrožených dětí a rodin v systému,
▪ vyhodnocuje kapacity systému a jeho rezervy ve prospěch rodin.
4 fáze evaluace pro každý OSPOD:
▪ vstupní fáze (2 – 4 měsíce) – analýza výchozí situace: dokumenty, činnosti a metody OSPOD, situace v regionu,
▪ terénní fáze (cca 6 měsíců) – sledování procesu provázení změnou podle metody Vanguard, design služeb a dalších aktivit v projektu, analýza 10 – 40 řešených případů rodin, sledování úkonů ve spojitosti s nimi, hodnocení,
▪ průběžná analýza a interpretace dat (7 – 21 měsíců) – pokračuje sledování dopadů projektu z terénní fáze,
▪ závěrečná fáze (5 – 6 měsíců) – tvorba výstupů.
Kontakty na členy projektového týmu:
Projektový manažer
Ing. Kateřina Netolická
Tel.: 466 026 495
e-mail: katerina.netolicka@pardubickykraj.cz
Finanční manažer
Pavlína Bartoňová
e-mail: pavlina.bartonova@pardubickykraj.cz
Koordinátor aktivit
Kristýna Mrázková
e-mail: kristyna.mrazkova@pardubickykraj.cz
Krajský metodik procesu provázení změnou
Ing. Martina Šťastná
e-mail: martina.stastna@pardubickykraj.cz
Mgr. Zuzana Horáčková
e-mail: zuzana.horackova@pardubickykraj.cz
Garant procesu provázení změnou
Mgr. Richard Kokeš, Gov Lab s.r.o.
e-mail: richard@govlab.cz
Garant evaluace
Mgr. Adriana Sychrová Ph.D., Univerzita Pardubice
e-mail: adriana.sychrova@upce.cz
Projekt číslo CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_018/0015433
Spolufinancováno Evropským sociálním fondem v rámci Operačního programu Zaměstnanost