26 nových defibrilátorů i školení první pomoci


Při záchraně života
hraje každá vteřina velkou roli. Pardubický kraj proto dlouhodobě podporuje pořízení automatizovaných externích defibrilátorů (AED) i školení dobrovolných hasičů zaměřené na první pomoc.

Nespoléhat se pouze na záchranáře

Podle náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Michaely Matouškové je důležité se nespoléhat pouze na záchranáře. Prostředky první pomoci by měly být dostupné i přímo v obcích. „V praxi se ukazuje, že například u infarktů, mrtvic či dopravních nehod rozhodují doslova vteřiny. Ty mohou lidi dělit od života, smrti či trvalých následků. Proto jsem opravdu moc ráda za to, že i obce v našem regionu cítí zodpovědnost a chtějí se podílet na rozšíření sítě AED. Na radě jsme v březnu schválili poskytnutí dotací na pořízení 26 externích defibrilátorů. Ty se zpravidla umisťují u úřadů, knihoven a dalších center obcí, kde jsou nepřetržitě dostupné. Dají se snadno obsluhovat, zvládne to v případě nouze i laik. Ideálně podle pokynů dispečera integrovaného záchranného systému (IZS),“ uvedla náměstkyně.

Proč kraj přispívá na školení první pomoci?

Michaela Matoušková vysvětlila i důvody, proč kraj přispívá na školení první pomoci: „V rámci druhého kola programu First responder pomůžeme proškolit 415 dobrovolných hasičů z 33 obcí. Takzvaní ‚dobráci‘ jsou v kraji prakticky v každé vesnici. Zpravidla velice aktivní. Jejich systematickým vzděláváním výrazně pomáháme se zajištěním pomoci občanům v nouzi,“ sdělila náměstkyně.

Kraj již podpořil pořízení 75 defibrilátorů

Pardubický kraj již podpořil pořízení 75 defibrilátorů. „Jejich umístění můžete snadno najít díky aplikaci Záchranka. Tuto podporu ze strany Pardubického kraje považuji za velice rozumnou investici. Těší mě zájem obcí. Do budoucna hodláme v naší snaze pokračovat. Celkem jsme na nákup a instalaci AED již dali téměř tři miliony korun. Další milion jsme vynaložili na školení členů jednotek požární ochrany,“ podotkl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.