Cesty za kulturou s Culture Buddy se konají již třetím rokem


Společné setkání dobrovolníků a klientů, kteří využívají doprovod při návštěvách kulturních akcí v Pardubicích, se konalo v sále Centra Kosatec.

Akce byla pojata jako slavnostní poděkování všem dobrovolníkům, kteří jsou do projektu zapojeni. Nechyběli na ní ani zástupci Magistrátu města Pardubic, Koalice nevládek Pardubicka a Centra Kosatec.

Odstranit bariéry v přístupu ke kultuře

Cílem projektu Culture Buddy je odstraňovat bariéry v přístupu ke kultuře. Zdravotně handicapovaným osobám umožňuje za doprovodu dobrovolníka navštívit divadelní nebo filmové představení, poslechnout si koncert či prohlédnout různé výstavy.

Mezi klienty jsou lidé s duševním nebo kombinovaným onemocněním, kteří by sami na akci kvůli svému handicapu nemohli vyrazit. Případně mají strach z neznámého prostředí a preferují tak společnost dobrovolníka, který jim cestu za novými zážitky usnadní a zpříjemní.

Bez dobrovolníků by to nešlo

Na samém začátku se mezi oběma odehraje první důležitá schůzka, kde si sdělí svá přání, možnosti a očekávání o návštěvě kulturních akcí. „Je to milý způsob, jak přiblížit kulturu handicapovaným, kteří by jinak byli v přístupu ke kultuře omezeni. Zároveň bych chtěla vyzdvihnout činnost všech dobrovolníků. Bez nich by nebylo možné tento projekt realizovat,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora zodpovědná za kulturu Jiřina Klčová.

Projekt se rozjížděl v období covidu, ale i přesto se ho podařilo rychle nastartovat. V pilotním ročníku fungování se přihlásilo 12 dobrovolníků. V současné době se projekt může chlubit 16 dobrovolníky.

Myšlenka kultury pro všechny se šíří

Myšlenka kultury pro všechny se šíří nejenom v Pardubicích, ale inspiruje i v dalších městech. Do projektu jsou zapojeny 4 organizace: Centrum Kosatec, CEDR, Péče o dušení zdraví a Sociální služby města Pardubic – D4.

Realizaci projektu město letos podpořilo částkou 100 000 korun. Na výběr je ze 14 stěžejních kulturních institucí ve městě.

Vznikají i pevné přátelské vztahy

„V projektu jsem necelý rok. Za tu dobu jsme s partnerem Zdeňkem absolvovali představení ve Východočeském divadle, v Kulturním domě Hronovická a v Divadle Exil. Společné návštěvy kultury se nám moc líbí a navzájem si vyhovujeme. Postupně se mezi námi vytvořil pevný přátelský vztah. Co se týče organizace, dopředu jsme se domluvili na setkání jednou měsíčně,“ popsala svoje zkušenosti s projektem dobrovolnice Bára.

Pokud se chcete připojit mezi dobrovolníky jako Bára a zjednodušit někomu dalšímu cestu za kulturou, můžete se hlásit přes registrační formulář dostupný na webu www.dobrokonep.cz. Nebo přímo na e-mailu dobro@konep.cz či telefonu 775 551 412.