Co jsme si nikdy neřekly. Pardubická premiéra filmu o duševním zdraví
Co jsme si nikdy neřekly. Pardubická premiéra působivého filmu Dominiky Olivové a jejího týmu o duševním zdraví mladých lidí vzbudila v salesiánském kostele svatého Václava na Zborovském náměstí velmi pozitivní ohlas.
Film o duševním zdraví mladých lidí
„Musím se přiznat, že film už jsem viděla snad asi padesátkrát. Stále mi přijde trochu zvláštní dívat se sama na sebe, když v něm i hraji,“ uvedla Dominika Olivová, která je hlavní tváří projektu Naděje. „Vymyslely jsme ho společně s mou spolužačkou Barborou Metelkovou, když jsme v hodině angličtiny měly hotový úkol a ve volné chvilce se bavily o tom, co zrovna čteme. Přišla řeč na úžasnou knihu Co jsme si nikdy neřekli. Pojednávala o duševním zdraví mladých lidí. Napadlo nás, že bychom na její motivy mohli natočit film, který by na tento problém upozornil,“ vysvětlila studentka maturitního ročníku Střední školy zdravotnické a sociální v Chrudimi, které se podařilo prvotní myšlenku dotáhnout za necelé dva roky do úspěšného konce.
Nejtěžší bylo věřit tomu, že všechno dobře dopadne
„Nejtěžší bylo věřit tomu, že všechno dobře dopadne. Naštěstí to hezky vyšlo,“ konstatovala Dominika Olivová, která projevila velkou chuť a odhodlání jít do projektu naplno. „Hned druhý den jsem začala pracovat na scénáři. Pak jsem oslovila sponzory a na Instagramu režiséra. Líbila se mi jeho předchozí práce, tak jsem mu napsala s prosbou, jestli by mi nechtěl natočit film. Trochu ho to překvapilo, ale souhlasil. Potom už jsme společně řešili štáb, lokace a finance. Zabralo to opravdu hodně času,“ podotkla producentka a současně jedna z hlavních představitelek filmu Co jsme si nikdy neřekly.
Pardubická premiéra před zaplněným sálem
„Jsme rádi, že se nám podařilo natočit příběh zhruba tak, jak jsme si představovali. Snažili jsme se být co nejvíc autentičtí. Chtěli jsme dosáhnout toho, aby situace byly co nejreálnější. I při natáčení jsme některé situace konzultovali s odborníky,“ vyprávěla mladá studentka, kterou potěšilo, že se pardubická premiéra odehrála před plným sálem.
„Měli jsme radost z toho, že se na nás po projekci obraceli lidé, kteří téma duševního zdraví řeší. A to nejen ti mladí, ale i zástupci starší generace. Bylo vidět, že rozumí tomu, o čem film pojednává. Děkovali, že také díky němu vidí celou problematiku i z jiného úhlu pohledu, nejen očima rodiče,“ nechala se slyšet Dominika Olivová.
Z výsledku práce své dcery měli velkou radost
Na pardubické premiéře filmu měla mladá producentka i herečka svou rodinu. „Dominice jsme fandili už od začátku. Sdíleli jsme její nadšení a podporovali ji. Nikdy nás nenapadlo říct, do čeho se to vlastně pustila. Že tento projekt přeroste až do takových rozměrů, jsme ale netušili,“ svěřila se maminka Dominiky Radka Olivová, která měla z výsledku práce své dcery velkou radost. „Byli jsme nadšení. Potěšilo nás, že se zúročila práce, která za tímto projektem je,“ podotkla Radka Olivová, podle níž bylo náročné i samotné natáčení. „Odehrávalo se v létě, kdy panovaly tropické teploty kolem 36 stupňů Celsia. I večer bylo 26 stupňů a celý štáb se nezastavil. A když pak Dominika přišla domů, ještě si šla číst scénář,“ líčila maminka hlavní tvůrkyně projektu, který je zaměřen na duševní zdraví
„Jde o těžké téma dnešní doby napříč společností. Je dobře, že tento film vznikl. Vždyť i za Dominikou přišla její spolužačka a prohlásila, že se viděla v jedné z hlavních postav. Je fajn, když se podaří odhalit problém včas a pak ho hned řešit,“ pravila Radka Olivová.
Klobouk dolů před celým tvůrčím týmem
Slova chvály měla po pardubické premiéře projektu i Eva Sládková, ředitelka organizace Rytmus Východní Čechy, která pomáhá lidem s různým znevýhodněním ve všech oblastech jejich života. „Byla jsem nadšená. Smekám před celým týmem. Když si uvědomím, že tento film vytvořili studenti, přijde mi to až neuvěřitelné. Je obdivuhodné, že takhle mladý člověk, jako je Dominika Olivová, dal dohromady scénář, sehnal si herce, domluvil lokace a hlavně peníze. Ještě navíc na film, který měl hodně hluboké poselství. Věřím, že skutečně odkrývá to, co se mladým lidem honí v hlavách. Ne snad všem, ale přišlo mi to velmi reálné,“ vyjádřila se Eva Sládková. „Bylo by dobré, kdyby film vidělo co nejvíc mladých lidí, aby o duševním zdraví mohli diskutovat a přemýšlet nad ním,“ doplnila ředitelka organizace Rytmus Východní Čechy.
„Byl to hodně silný film. Jsem plná emocí. Klobouk dolů před studenty, jak k tomuto tématu přistoupili. Je potřeba ocenit nejen jejich nápad, ale i skvělé zpracování a prezentaci,“ uvedla Edita Moučková z koncepčního oddělení odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje bezprostředně po pardubické premiéře.
Pardubický kraj podporuje duševní zdraví dlouhodobě
„V Pardubickém kraji se věnujeme velmi intenzivně podpoře duševního zdraví. Už nyní máme centra duševního zdraví v každém okrese, což v Česku není zdaleka běžné. Máme našlápnuto k tomu, aby zde vznikla i dvě centra pro děti. Služeb je celá řada, ale stále je co dělat v osvětě. Co je duševní zdraví, co je duševní nepohoda, jak k tomu přistupovat a kde vyhledat pomoc. Duševní zdraví zejména mladých lidí je velká výzva pro celou společnost, a projekt Naděje, který na film navazuje, může dodat odvahu těmto lidem začít řešit jejich problémy a udělat to pokud možno včas,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální oblast a neziskový sektor Pavel Šotola.
Pardubický kraj upozorňuje na problematiku duševního zdraví v kampani „I lidská duše někdy potřebuje servis“. Nabízí soustředěné kontakty na odbornou pomoc na webové stránce www.krajprodinu/dusevni-zdravi.