Na pardubickém zámku vznikne reprezentativní sál

Společenskou část pardubického zámkutvořit v severním křídle reprezentativní sál se zázemím. Projektová dokumentace je hotová a nyní vypsali radní Pardubického kraje výběrové řízení na dodavatele stavby.

Dvě velké stavby zbývají

 „Na zámku, který je v majetku kraje, nám zbývají ještě dvě velké stavby – společenský sál a návštěvnické centrum. Nyní jsme dali zelenou první z nich, společenskému sálu,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Reprezentativní prostory, kterými se v podstatě dokončí rekonstrukce zámeckého paláce, jsou vyprojektovány podle studie ateliéru AI – DESIGN architekty Evy Jiřičné. Realizační dokumentaci pak zpracoval ateliér Masák & Partner. Projekt zahrnuje především velký sál v 3. nadzemním podlaží. Ten byl v 16. století druhým největším sálem v Čechách po Vladislavském sále v Praze. Zjevně se tu odehrávalo setkávání české šlechty s panovníkem. Jeho součástí bude i reprezentativní foyer a zázemí pro catering, šatny a hygienické zázemí v 2. nadzemním podlaží. Obě patra severního křídla tak budou tvořit organický celek, propojený skleněným schodištěm, kterým se právě Eva Jiřičná proslavila ve světě,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek.

Sál s kapacitou nad 200 osob

Sál bude mít kapacitu nad 200 osob. Musí splňovat všechny akustické, estetické a požární parametry včetně bezbariérového přístupu. „Máme zkušenost s tím, že do prozatímního společenského sálu chodí za kulturou mnoho starších lidí. Pro ně je výstup po schodišti až do 3. patra obtížný. O imobilních návštěvnících ani nemluvě. Řešení pomocí jednoho kapacitního výtahu a jedné bezbariérové plošiny bylo poměrně složité. Projektantům se to ale podařilo vymyslet tak, aby to bylo funkční. Počítáme, že stavba začne na počátku roku 2024. Zhotovitel na ni bude mít 30 měsíců. Pak dojde na vybavení interiérů,“ dodal Roman Línek.

Dokončení prohlídkového okruhu

Součástí projektu bude doplnění mobiliáře 3. nadzemního podlaží. Tím také dojde k dokončení prohlídkového okruhu zámeckého paláce. „Chceme se pustit do odvážné rekonstrukce místnosti s nádherným kazetovým stropem a nechat domalovat iluzivní malby na stěnách a vybavit ji kopiemi historického nábytku tak, aby se vrátila do své podoby ve 40. letech 16. století,“ prozradil ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.