Nanoskopie může pacientům výrazně ulevit


Spoustu výhod přináší podle odborníků nová moderní metoda ošetření kloubů – nanoskopie. Tu nyní mohou používat lékaři litomyšlské ortopedie. A to díky přístroji, který byl do nemocnice zakoupen s výraznou finanční podporou Nadačního fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska.

Nová moderní metoda

„Nanoskopie umožňuje lékařům detailní pohled do kloubu miniaturní kamerou velikosti injekční jehly a jeho následné ošetření miniaturními přístroji. Používá se k vyšetření a ošetření hlavně kolenních a hlezenních kloubů, ale i dalších drobnějších kloubů horních i dolních končetin. A toto vše lze provést v místním umrtvení bez nutnosti celkové anastezie,“ uvedl primář oddělení ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí a současně náměstek léčebné péče Litomyšlské nemocnice Vít Heblt.

Dynamické vyšetření

„Nanoskop je přístroj velikosti malého počítače. Ten je nyní umístěn na centrálních operačních sálech Litomyšlské nemocnice. Vyšetření je dynamické. To vyžaduje na operatéra poměrně značné nároky. Nejen, že se musí soustředit na to, co dělá, ale i na to, jak o tom mluví s pacientem. Tento výkon se totiž provádí většinou v místním umrtvení, a tak má pacient možnost na obrazovce sledovat, co se při nanoskopii děje. Když s ním nekomunikujete, začne se dříve nebo později nudit a může více vnímat nepříjemné pocity při tomto ošetření,“ vysvětlil Vít Heblt.

Komunikace s pacientem je základ

„Komunikace s pacientem je základ. Zpětná vazba od něj je velmi důležitá a musíte se jí řídit,“ sdělil primář a dodal, že výhod nanoskopie je pro pacienta celá řada. Odpadá předoperační vyšetření, hrozí jen minimální riziko infekce a při správné indikaci by nanoskopie neměla být bolestivá. „Netvrdím, že je úplně příjemná, ale vydržet se dá. Pacient při tomto výkonu nepociťuje bolest, může však vnímat, že se v jeho koleni něco děje. To nemusí být vždy zcela příjemné. Významnou motivací pro pacienta, aby tento zákrok podstoupil, může být miniinvazivita, rychlá rekonvalescence a dobrý kosmetický efekt bez jizev,“ shrnul Vít Heblt. „Do budoucna plánujeme v Litomyšlské nemocnici rozvoj této techniky,“ uzavřel primář.