Návštěvníky se speciálními potřebami čeká na památkách větší komfort


Do letošní sezony vstoupily vybrané památky s rozšířenou nabídkou pro návštěvníky se speciálními potřebami.

Hlavní prohlídkový okruh v českém znakovém jazyce

Na Hrádku u Nechanic je hlavní prohlídkový okruh přeložen do českého znakového jazyka, aby se zámek mohl představit i neslyšícím. Ti si pomocí svých telefonů či tabletů stáhnou v jednotlivých interiérech přes QR kódy videa. Ta je seznamují nejenom s historií, ale i vybavením a původním účelem místností, kterými je organizována prohlídka.

Stejná bezplatná služba je nabízena na zámku ve Slatiňanech. Zde je nabídka rozšířena i o možnou prohlídku zahrady a technického přízemí zámku. Pro lepší komunikaci s neslyšícími jsou pokladní zámků vybaveny dorozumívacími kartami. Informace, respektive video o nabídce, je také na webech objektů.

Dlouhodobá spolupráce s národní radou 

Na návštěvníky se speciálními potřebami myslíme trvale. Dlouhodobě spolupracujeme s Národní radou osob se zdravotním postižením České republiky, kdy společně pořádáme akci Památky bez bariér. Nyní jsme se zaměřili na osoby neslyšící a uvidíme, jaký bude zájem. Podle toho bychom uvažovali o podobné možnosti i na některém objektu na Liberecku,“ upřesnil Miloš Kadlec, ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ), územní památkové správy na Sychrově, pod jehož vedení spadá osm hradů a zámků na Liberecku, čtyři objekty na Pardubicku a pět na Královéhradecku.

Pro nevidomé osoby jsou k mání haptické knížky

Pro osoby nevidomé jsou k dispozici tzv. haptické knížky. Ty návštěvníky seznamují se základní historií objektu a největšími zajímavostmi. Tyto knihy jsou k zapůjčení na vyžádání v hospitálu Kuks,na zámku Lemberk, Sychrov a na hradě Grabštejn. Haptické plány areálu či jednotlivých pater zapůjčuje zámek Litomyšl. Haptické půdorysné modely objektů jsou k dispozici na severočeském Frýdlantě a Lemberku.

Řada objektů nabízí plně bezbariérové okruhy, případně je umožněna prohlídka přízemí objektu.

Osoby ZTP a ZTP/P mají slevy na vstupném

Kompletní přehled o nabídce objektů ve správě NPÚ na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku najdete zde, v případě památek napříč NPÚ zde.

Osobám ZTP a ZTP/P je na většině prohlídkových okruhů poskytována sleva na vstupném.