Návštěvnost pardubického zámku se přiblížila časům před covidem

Téměř 94 tisíc návštěvníků dorazilo loni na Zámek Pardubice, sídlo Východočeského muzea v Pardubicích.

Po letech ovlivněných pandemií covidu a rekonstrukcí se tak renesanční perla v centru Pardubic pomalu dostává na čísla, kterými se pyšnila dříve. Návštěvníci proudili především na nově otevřený prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Ale také třeba na výstavu Lidé odvedle. Nebo na kulturní akce jako Velikonoce na zámku, divadelní festival Pernštejnlove či Sladké Vánoce.

Nejnavštěvovanější lákadla

„Loni jsme otevřeli Pernštejnskou rezidenci, prohlídkový okruh, kterým celá tříletá rekonstrukce zámku vyvrcholila. Za tři měsíce provozu ji navštívilo tři a půl tisíce zájemců. Máme od nich nadšené ohlasy. Přes pět tisíc lidí vyšplhalo k nové expozici na zámecké věži. Sedm tisíc lidí si prohlédlo výstavu Lidé odvedle, věnovanou světu hendikepovaných,“ vybírá nejnavštěvovanější muzejní výstavy a prohlídkové okruhy ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Spokojenost s návštěvností kulturních akcí

„Spokojení jsme i s návštěvností kulturních akcí. Na nich jsme loni napočítali přes 48 tisíc lidí. Zámek opět ožil. Jak palác a hospodářské budovy s novými výstavními sály, tak nádvoří a valy,“ říká Tomáš Libánek.

Spokojený je i zřizovatel muzea, Pardubický kraj. „Postupně se začíná naplňovat takzvaný generel zámku, který vystěhoval depozitáře, otevřel více historických prostor paláce veřejnosti. Vznikají nové výstavní sály v hospodářských budovách. Pro lepší kvalitu služeb proto nyní řešíme projekty návštěvnického centra a společenského sálu,“ připomíná náměstek hejtmana Roman Línek celkovou proměnu zámku. Ta se projeví v dalších letech.

Lidé odvedle: neobvyklý výlet 

Vloni nejnavštěvovanější výstava Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem lákala na interaktivní instalaci a vstup zdarma. Kromě běžných zájemců ji ve velkém měřítku spatřily i školní třídy. Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár zaujala přes 4300 návštěvníků. Potvrdila tak oblíbenost tématu moderní architektury.

Vzdělávací programy pro školy a veřejnost 

Pozadu nezůstaly vzdělávací programy pro školy a veřejnost. Zúčastnilo se jich přes devět tisíc dětí. Mezi nejoblíbenější patřily programy Vytvoř si erb, O poklad svatého Václava, Vánoce se zvířátky a především program ve výstavě Lidé odvedle.

Nejnavštěvovanějšími akcemi byly Velikonoce na zámku, Sladké Vánoce, divadelní festival Pernštejnlove, food festival Pernštejnské hodování, Pardubický festival piva a Pardubická muzejní noc.

„V letošním roce plánujeme přidat ještě operní představení na nádvoří. A také rozšíření Muzejní akademie, která rychle získává na oblibě mezi seniory,“ uzavírá ředitel muzea.