Pardubický kraj je průkopníkem změn také v péči o duševně nemocné

Pardubický kraj je průkopníkem změn i v péči o duševně nemocné. „Předhradí u Skutče je toho krásnou ukázkou. V lednu 2021 jsme se sociálními službami definitivně opustili gotický hrad Rychmburk. Zde klienti řadu let bydleli v ústavním prostředí. Transformace se rodila od roku 2015. Začínala chráněným bydlením pro samostatnější klienty ve Skutči. Pokračovala rekonstrukcí nebo budováním různých typů komunitního bydlení v okolí s tou mírou podpory, kterou klienti aktuálně potřebují,“ nastínil proces změn radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Pracovníkům působícím v této oblasti se zcela změnil dříve zaběhnutý způsob práce. Nejsou jen pečovateli, ale stali se v mnoha případech průvodci na cestě k zotavení. Dříve k nám mnoho lidí přicházelo na zbytek života. Nyní se nám daří klienty podporovat a vracet do samostatného života,“ uvedl ředitel Domova na cestě Jakub Vávra s tím, že jeho zaměstnanci již nyní sdílí zkušenosti se zaváděním praxe orientované na osobní zotavení s dalšími podobnými službami v republice.

Pro klienty přívětivější sociální služby ocenil i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Lidé s duševním onemocněním se mohou dál zapojovat do života a přebírat za sebe zodpovědnost. Je to jeden z nejlepších případů transformace ústavní péče v České republice. Jsem rád, že i takové věci můžeme z evropských fondů podporovat. Krásný hrad Rychmburk, kde byli klienti předtím umístěni, tak mohl otevřít své brány turistům. Přijeďte se podívat, je tu krásně,“ dodal ministr na své facebookové stránce.

PROFI PĚSTOUN


Chcete dělat smysluplnou práci, máte rodičovskou lásku na rozdávání a chcete pomoci ohroženým dětem?

STAŇTE SE PROFESIONÁLNÍM PĚSTOUNEM V PARDUBICKÉM KRAJI!

Více informací