Pečující rodiče v Pardubickém kraji oceňují homesharing

Co je to homesharing? Moderní a přirozený systém podpory rodin dětí s mentálním postižením a poruchou autistického spektra. Propojuje dlouhodobě pečující rodiny s lidmi, kteří chtějí a mohou část svého volného času věnovat dítěti s postižením a pečovat o něj jako jeho tzv. hostitelé.

Homesharing přišel do České republiky z Irska

Do České republiky přišel homesharing v roce 2018 z Irska. Zde úspěšně funguje již téměř 40 let.  U nás se začíná prosazovat mezi dalšími formami komunitní podpory.

„Je to forma péče, která patří do 21. století,“ říká radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Pardubický kraj dlouhodobě podporuje péči v přirozeném prostředí, a přesně to homesharing splňuje. Pomáhá pečujícím rodinám si na chvíli oddechnout a zároveň se nemusí bát svěřit své dítě proškoleným hostitelům. Sociální služby jsou v tomto případě jen garantem, školitelem a prostředníkem. Proto jsme homesharing od začátku podporovali a budeme s ním počítat i v budoucnu,“ vysvětluje Pavel Šotola.

Podpora od nadačního fondu Abakus

Právě v roce 2018 jako jedni z prvních začali o homesharingu uvažovat v Rodinném Integračním Centru a s podporou nadačního fondu Abakus realizovali v letech 2019 až 2022 pilotní projekt na území Pardubického kraje.

Pomoc pro rodiče dítěte s mentálním znevýhodněním

„Homesharing nevyžaduje novou budovu, ani personál na směnný provoz a lze ho zavádět téměř kdekoliv. Chceme, aby homesharing byl běžně nabízenou pomocí pro rodiče pečující o dítě s mentálním znevýhodněním. Jakákoliv podpora ze strany veřejných financí je významným krokem pro jeho systémové ukotvení,” uvádí Kateřina Kotasová z Abakusu nadačního fondu zakladatelů Avastu, který homesharing v České republice systematicky podporuje.

Nový projekt podpořený z prostředků Evropské unie

V Pardubickém kraji je nyní úspěšně spárováno 12 rodin pečujících o děti s autismem se svými hostiteli, kteří jim pravidelně s péčí vypomáhají. Nový projekt podpořený z prostředků Evropského sociálního fondu Evropské unie umožní podporu dalším 8 takovým rodinám v Pardubickém kraji. „Homesharing je výraznou pomocí rodinám v odlehčení od náročné péče, kterou můžeme rodinám nabídnout. Máme radost, že nám to finance Evropské unie umožní pro další rodiny. Aby homesharing dobře fungoval, potřebuje dobrou přípravu, jak hostitelů, tak rodin samotných, a to bez zaplacení zkušených pracovníků není možné,“ sděluje Hana Janiková, ředitelka Rodinného Integračního Centra.

Projekt si pochvalují klientské rodiny i hostitelé

Homesharing si pochvalují nejen klientské rodiny, ale i samotní hostitelé„Největší radost mám z toho, že Kristián se na mě těší. Čas, který spolu trávíme, si oba užíváme,“ popisuje hostitelka Jaroslava Šilarová, která v listopadu loňského roku dokončila přípravné vzdělávání. Od ledna k ní dochází desetiletý Kristián. Každých 14 dní u ní Kristián 1 noc i přespává. To maminka chlapce, paní Simona Lesňáková, považuje za výrazné odlehčení v jejich rodinné situaci, kdy vychovává ještě batole.

Evropský projekt Homesharing pro rodiny s dětmi s autismem v Pardubickém kraji bude realizován Rodinným Integračním Centrem do konce roku 2023.