Planeta v Hlinsku se otevírá veřejnosti


Nové vzdělávací centrum Planeta Hlinsko sídlí v bývalé administrativní budově firmy ETA, kterou sdílí se středním odborným učilištěm.

Planeta je hlavně o poznání 

„Naše vzdělávací centrum Planeta je především o poznání. O tom, že nás baví vzdělávání. O tom, že dokážeme probudit v dětech, ale i v dospělých takový zájem o fungování naší planety. Centrum patří hlavně pro školákům. Budou se tu konat výukové programy podle standardních školních osnov. Planeta je však samozřejmě je určena i pro širokou veřejnost. V tom spočívá unikátnost celého projektu. Navíc všechny exponáty jsou vytvořené jen a pouze pro naši Planetu,“ uvedl hlinecký starosta a radní Pardubického kraje pro oblast venkova, životního prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

„Náklady na projekt se pohybují kolem částky 30 milionů korun. Jde čistě o investici z rozpočtu města. To bereme jako vklad do rozvoje vzdělanosti nejen v Hlinsku, ale v širším regionu. A také do naší budoucnosti,“ řekl Miroslav Krčil.

V bývalé administrativní budově firmy ETA

Planetu najdete v bývalé administrativní budově firmy ETA. „ETA je s Hlinskem historicky spjatá. Proto jsem rád, že se daří jednotlivým dříve opuštěným objektům vdechnout nový život. O to více si vážím toho, že jde o vzdělávací instituci, která slouží nejen dětem, ale i široké veřejnosti. Zároveň mě těší, že v objektu mají zázemí také studenti našeho středního odborného učiliště, které je dnes součástí hlineckého gymnázia. Spolupráce s městem na obnovení odborného vzdělávání v Hlinsku je velmi důležitá. Řekl bych, že i příkladná. Když jsme oživovali učňovské školství v Hlinsku, tak nám mnoho lidí nevěřilo. Je však vidět, že má ve městě nejen bohatou historii, ale také budoucnost,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Vysavač v nadživotní velikosti

Vzhledem k historii budovy, ve které se vzdělávací centrum nachází, je k vidění například vysavač v nadživotní velikosti. Do něj lze dokonce vstoupit.

Expozice také obsahuje výstavu části výrobků společnosti ETA.

Jaká je otevírací doba? 

Planeta Hlinsko má otevřeno od pondělí do pátku od 8:30 do 17 hodin. O víkendech, státních svátcích a prázdninách od 10 do 18 hodin.