Poprvé darovala krev. „Pomáhat si navzájem je přirozené,“ uvedla přeloučská fotografka

„Pomáhejme si navzájem! Je to přirozené.“ Tak by se dalo shrnout motto přeloučské fotografky Pavly Turkové, která se rozhodla poprvé v životě darovat nejcennější životní tekutinu během letošních Valentýnských odběrů krve na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice.

„Už jsem to chtěla udělat hodně dlouho. Definitivně jsem si řekla, že do toho půjdu ve chvíli, kdy jsem viděla leták Valentýnských odběrů krve na sociálních sítích,“ uvedla Pavla Turková.

Chce darovat krev i krevní plazmu

„Pokud má krev může někomu pomoct, tak jsem za to ráda a přijdu brzy znovu. A to i přesto, že jsem se po prvním odběru cítila unavená. Určitě dorazím opět. A klidně nejen darovat krev, ale třeba též krevní plazmu,“ svěřila se přeloučská fotografka, která nezištně pomáhala i v době koronavirové pandemie.

Tehdy se stala motorem občanské iniciativy Roušky pro Přelouč. „Jako fotografka jsem ze dne na den přišla nařízením tehdejší vlády o práci. Stejně jako manžel, který pracoval v restauraci. Postupně jsme dali dohromady tým kolem 150 lidí, který pomohl dostat až 25 tisíc vlastnoručně vyrobených roušek těm, co to v tu chvíli nejvíc potřebovali. Tehdy putovaly do zdravotnictví, organizacím pracujícím se seniory a dalším důležitým společnostem,“ líčila Pavla Turková.

Tradiční setkání v novém sídle SVÍTÁNÍ

Tradiční setkání organizátorů, podporovatelů a prvodárců Valentýnských odběrů krve, které se v pondělí 27. února 2023 uskutečnilo v novém sídle Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ v pardubické Klášterní ulici, bylo vůbec plné zajímavých příběhů.

„Všem dárcům, kteří se na této akci sešli, je potřeba moc poděkovat. Bylo to milé setkání, které se odehrálo ve velmi přátelské atmosféře. Témat k hovoru bylo spoustu a u každého bylo cítit, že touha pomáhat druhým je pro něj v životě důležitá,“ konstatovala senátorka a ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská, pod jejíž záštitou se Valentýnské odběry krve konaly.

„Mám radost, že Valentýnské odběry krve splnily i po dvouleté odmlce způsobené pandemií koronaviru svůj účel. Potěšilo nás, že na ně přišlo 24 nových dárců,“ dodala Miluše Horská.

S milými dárky pro prvodárce dorazila na setkání v Klášterní také náměstkyně hejtmana Pardubického kraje za zdravotnictví Michaela Matoušková. „Mé poděkování směřovalo všem, kteří přišli během Valentýnských odběrů krve na transfuzní stanici. A pokud tato akce přinese další nové dárce, kteří darují kus sebe a mohou tak zachránit nejeden lidský život, tak jedině dobře. Hezký pocit z darování už jim totiž nikdo nevezme,“ sdělila Michaela Matoušková, pod jejíž patronací se tato akce uskutečnila letos poprvé.

Krev jako nenahraditelná tekutina

Celkově se Valentýnské odběry krve konaly v Pardubické nemocnici již po jedenácté, v Ústí nad Orlicí dokonce po šestnácté. Dorazilo na ně 85 a 71 dárců, z toho 24 a 18 prvodárců.

Krev od dárců je nenahraditelnou tekutinou, zachraňuje životy pacientům po úrazech, při operacích nebo třeba při komplikovaném porodu. Proto každá nemocnice potřebuje mít co nejširší dárcovský registr.

„Akce tohoto typu jsou velmi přínosné. Tradičně díky nim získáváme desítky nových dárců. Těší nás, že mnoho z nich k nám následně dochází pravidelně,“ shrnula primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice Helena Geierová.