Příběhy našich sousedů vyprávěli žáci na pardubické radnici
Pět příběhů dokreslujících dějiny dvacátého století vyprávěli žáci osmých a devátých tříd z Pardubic a Holic na pardubické radnici. Autentická forma vyprávění a uchování vzpomínek pamětníků touto formou je cílem vzdělávacího projektu organizace Post Bellum. Pardubické děti se do projektu pravidelně zapojují od roku 2015. Žáci si v rámci projektu vyzkouší práci dokumentaristy.
Žáci a studenti zaznamenávali příběhy pamětníků
Na podzim loňského roku žáci a studenti z Pardubic a Holic zaznamenávali příběhy pamětníků, které sami vyhledali ve svém okolí. Úkolem dokumentaristických týmů bylo nejen nahrát vyprávění na diktafon. Pamětnický příběh měly dále zpracovat a představit svým spolužákům, rodičům, učitelům a veřejnosti.
„Letos týmy zaznamenaly vzpomínky celkem pěti pamětnic a pamětníků. Děti vyslechly příběhy o tom, jak jiné bylo dětství za druhé světové války, jak obtížné mohlo být stát si za svými hodnotami neslučujícími se s komunistickým smýšlením. Jednou z pamětnic je také očitá svědkyně okupace v roce 1968. Ta při střelbě na náměstí v Liberci přišla o spolužáka. Příběh další pamětnice přináší mnoho rodinných zvratů, na kterých se podílel nacistický i komunistický režim,“ představila letošní projekt koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů Pardubicko Barbora Quaiserová.
Příběhy doplnili o taneční i výtvarné prvky
Týmy příběhy prezentují jako televizní, rozhlasovou nebo psanou reportáž. V rámci prezentace na pardubické radnici žáci vyprávění příběhů doplnili o taneční i výtvarné prvky.
„Projekt považuji za nesmírně přínosný pro všechny žáky zapojené v projektu. Velmi cenná je mezigenerační spolupráce, ale i pochopení tíhy doby a zrůdností režimů, které výrazně zasáhly do 20. století a životů zpovídaných respondentů. Nesmíme ztratit paměť. Právě předávání příběhů z generace na generaci je způsob, jak se z chyb minulosti poučit do budoucna,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký.
„Organizátora Post Bellum a tento skvělý projekt podporujeme pravidelně od roku 2015. Radnice je podpořila částkou přesahující 1,4 milionu korun. Vyprávění se letos naprosto skvěle zhostili pardubičtí žáci ze základních škol Štefánikova a Benešovo náměstí. Za jejich netradiční a velmi poutavé ztvárnění příběhů bych jim rád složil poklonu,“ prohlásil náměstek Rychtecký a dodal, že tento výjimečný a smysluplný projekt chce podporovat i v dalších letech.
Vzpomínky uchovají pro další generace
Všechny reportáže, životopisné texty a fotografie najdete na webových stránkách projektu Příběhy našich sousedů. Vzpomínky pamětníků zaznamenané dětmi objevíte v archivu Paměť národa. Díky tomu je mohou poznat i další generace.