Přiložte na ohně! Nový dokument ukáže, jak vznikala a fungovala tvrz Bouda

Letos uplyne 85 let od mobilizace a podpisu Mnichovské dohody. Na výročí událostí, které výrazným způsobem ovlivnily osud naší země, se připravuje také Pardubický kraj a tvrz Bouda na Králicku.

Přiložte na ohně!

O víkendu 3. a 4. června zde pokračovalo natáčení filmu Přiložte na ohně! Ten bude mimo jiné sloužit jako úvodní prezentace v rámci jednotlivých prohlídkových tras na tvrzi.

Členkou filmového štábu je i Kristýna Žižková, pravnučka armádního generála Ludvíka Krejčího. Ten byl v roce 1933 jmenován náčelníkem hlavního štábu branné moci Československa. Ve filmu se objeví také jeho dcera Marie Žižková.

Období Mnichovské dohody a odevzdání pohraničí nacistickému Německu předcházelo odhodlání bránit se. Proto bylo rozhodnuto o vybudování komplexního pohraničního opevnění. To mělo daleko menší požadavky na personální obsazení armádou a umožňovalo i použití zbraní daleko větších bojových parametrů v náročném terénu. Výstavbu opevnění mělo na starosti Ředitelství opevňovacích prací a v čase všeobecné mobilizace ještě zdaleka nebyla výstavba dokončena. Některé objekty nebyly dokonce stavebně zahájeny vůbec. Postaveno bylo pět tvrzí a rozestavěny čtyři. Jednou ze stavebně dokončených je tvrz Bouda u Těchonína na Králicku. V květnu 1938, kdy se odehrávala výstavba tvrze, byla provizorně obsazena vojáky z 19. hraničářského pluku z Těchonína a ti zde setrvali až do postoupení pohraničí v říjnu 1938.

Noční bojové scény i střelby ze skutečných zbraní

Období výstavby tvrze a přítomnosti posádky mapuje krátkometrážní dokudrama Přiložte na ohně! režiséra Víta Mazánka. „Na tvrzi Bouda jsme natáčeli už začátkem dubna letošního roku a o uplynulém víkendu jsme se vrátili dokončit exteriérové scény, protože se nám okolí tvrze Bouda příjemně zazelenalo. Natočili jsme obraz z května 1938, kdy na tvrz přichází první četa vojáků pod velením poručíka Kameníka,” sdělil režisér filmu Vít Mazánek.

Velkou pečlivost filmaři věnují historické pravdivosti a výpravě. „Musím zde vyzdvihnout pomoc členů jednotlivých klubů vojenské historie. Ty mají dokonalou výstroj i funkční výzbroj a je radost s nimi spolupracovat. Díky tomu si můžeme dovolit natočit i noční bojové scény a střelby ze skutečných zbraní,” řekl Mazánek s tím, že odborným základem pro vznik scénáře byly informace a prameny ze sbírky muzea Dělostřelecké tvrze Bouda.

Každý historický snímek vyžaduje důkladnou odbornou kontrolu, které se ujali Robert Čada společně s Liborem Tisovským a dalšími členy Společnosti přátel čs. opevnění. Ti tvůrcům zásadním způsobem pomohli i ve filmové výpravě.

Premiéra snímku bude v září

Snímek bude mít premiéru v čase 85. výročí všeobecné mobilizace v září letošního roku. „Naší hlavní myšlenkou bylo, aby dokudrama fungovalo jednak jako samostatný edukační snímek. A ve zkrácené verzi také jako úvod do prohlídkových tras přímo na tvrzi Bouda. Úvodní informace o budování tvrze a historicko-politický kontext v tuto chvíli leží na bedrech průvodcům. Těm tak i tímto způsobem chceme před vedením samotné prohlídky ulehčit. Zároveň jsem přesvědčený, že audiovizuální prezentace opět Boudu zatraktivní pro návštěvníky. Film v plné verzi bychom chtěli nabídnout též školám pro výuku či návštěvníkům tvrze v podobě upomínkového předmětu,” sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.