Transformace Domova u studánky pokračuje. Část služeb se může přesunout do České Třebové

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a radní Pardubického kraje pro oblast sociální péče Pavel Šotola jednali s vedením České Třebové o možné spolupráci v rámci transformace Domova u studánky v Anenské Studánce.

Jednou z možností je vybudování rodinného domku v lokalitě Rudoltičky a využití dnes opuštěné budovy bývalé pošty v ulici Klácelova. Ta je v majetku města.

Prostředí, které se blíží standardním domácnostem

„Při transformaci péče v sociálních službách z dřívějších hradů a zámků do komunitního bydlení a změnách ve způsobu poskytované péče řešíme v rámci našich organizací možné prostory v širším okruhu. Takto jsme například pro Domov sociálních služeb Slatiňany vybudovali několik rodinných domků. Další domky jsou ve Svitavách, Poličce, Bystrém či Letohradě. Řešíme bytové jednotky ve městech tak, aby klienti těchto služeb žili pokud možno v prostředí, které se blíží standardním domácnostem. To má pozitivní vliv i na kvalitu jejich života a větší samostatnost,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ten společně s radním Pavlem Šotolou jednal opakovaně s vedením města Česká Třebová o možnosti výstavby rodinného dvojdomku pro 12 klientů v lokalitě Rudoltičky, ale také o převodu objektu v ulici Klácelova. „Objekt je v majetku města a není v dobrém technickém stavu. V rámci předběžných debat jsme hovořili o možném využití prostoru v rámci transformace Domova u studánky v Anenské Studánce. To se nám jeví jako výhodné pro obě strany. Nyní chceme přistoupit ke konkrétním debatám. A to včetně jednání o převodu objektu z města na kraj a možném čerpání evropských fondů,“ řekl Martin Netolický.

V souladu s dlouhodobou koncepcí kraje

Podle Pavla Šotoly je návrh v souladu s dlouhodobou koncepcí kraje. „Postupné opouštění ústavní formy péče je naší dlouhodobou prioritou. Opouštíme tak velké zařízení. Klientům umožňujeme žít v běžných bytech či domcích ve městech a obcích. Troufám si říci, že patříme v tomto procesu mezi průkopníky v rámci krajů. Pro klienty je jednoznačně benefitem žít v rámci běžné komunity a být součástí naší společnosti. Zároveň se nám ve větších městech lépe hledají pracovníci. A to nejen v rámci poskytování samotné sociální služby, ale i administrativních a technických pozic,“ sdělil Pavel Šotola.

Starosta České Třebové Zdeněk Řehák avizoval, že město je s krajem připraveno jednat tak, aby prostor v Klácelově ulici dostal novou náplň. „Objekt je v centru města nedaleko náměstí. V tuto chvíli nemá využití. Pokud by se nám společně s krajem podařilo tento prostor oživit, rozhodně nebudeme klást překážky. Stejně tak v případě stavby rodinného domku v Rudoltičkách, kde se připravuje zasíťování pozemků,“ poznamenal starosta s tím, že nyní se bude jednat o formě spolupráce s krajem.