Ukliďme Červeňák! Dobrovolníci vyčistí zajímavou přírodní lokalitu od odpadků


V sobotu 6. dubna 2024
 se v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko sejdou dobrovolníci na pardubickém Červeňáku. A to proto, aby opět po zimě vyčistili tuto zajímavou přírodní lokalitu od odpadků.

Úklid bývalého vojenského újezdu pořádá už tradičně Dobrovolnické centrum Koalice nevládek Pardubicka se spolky Pestré PolabíTrash Hero Hradec Králové. Letos se k organizaci přidává i Městský obvod Pardubice IV, na jehož území se Červeňák nachází.

Několik tun odpadu během pár hodin

„Sesbírá se zde vždy během pár hodin několik tun odpadu. Uleví se nejen přírodě. Místo se zvelebí i pro ty, kdo sem chodí na vycházky či sportovat,“ řekla Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP).

„Usnadní se zároveň další práce na podporu druhové rozmanitosti, jako je sečení zdejších luk, výřezy náletů v bývalém sadu či při obnově mokřadů. Tu v této lokalitě provádí celoročně spolek Pestré Polabí,“ sdělila Lucie Křivková, koordinátorka Dobrovolnického centra Koalice nevládek Pardubicka.

Na účastníky čekají i drobné odměny a svačina

Akce Ukliďme Červeňák startuje v 9:00 hodin na křižovatce cest za mostem Zeleňák. Na dobrovolníky čekají kromě dobrého pocitu z užitečné práce i drobné odměny a svačina. Tu pro ně zajistí Městský obvod Pardubice IV.

„Místo, kde žijeme, a vzhled jeho okolí by nám neměl být lhostejný. Připojit se v tento den ke společnému úklidu alespoň na chvíli, podpořit komunitu stejně smýšlejících a udělat něco málo pro přírodu má smysl,“ poznamenal Jan Procházka, starosta Městského obvodu Pardubice IV.

Pro zdárnou organizaci akce je potřeba se předem zaregistrovat prostřednictvím online formuláře zde.

„S sebou si vezměte pracovní rukavice. A také vhodný oděv a obuv do terénu,“ podotkl edseda spolku Pestré Polabí Martin Trávníček.