Ve Vysokém Mýtě vznikne Technické muzeum. Pardubický kraj na něj získá 140 milionů z Unie

Ve Vysokém Mýtě vznikne Technické muzeum. „Na tomto projektu pracujeme už několik let spolu s Regionálním muzeem ve Vysokém Mýtě,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek a dodal, že cestu k němu otevřelo plánované přemístění části školního provozu v areálu v ulici Kpt. Poplera.

Dostatek prostoru pro rozměrné předměty

„Původní Rolnická a lukařská, později zemědělská škola, už svému účelu neslouží, několik menších prostor zde nyní využívá jen Vyšší odborná škola a Střední škola stavební. Muzeum, které se věnuje především karosériím a také dalším technickým sbírkám, tu získá dostatek prostoru pro své rozměrné sbírkové předměty, a to jak pro jejich vystavování, tak i pro uskladnění,“ upřesnil Roman Línek, podle něhož by hotovo mělo být v ideálním případě v roce 2025.

Rekonstrukce bude rozdělena na tři etapy

Pardubický kraj rozdělil rekonstrukci na tři etapy, aby mohl začít co nejdříve. Stavbu by měla urychlit evropská dotace. „Celkové náklady jsou propočítány na 210 milionů korun, z toho první etapa na 33 milionů. Uvidíme, co s cenami udělají soutěže na veřejné zakázky. Více než 140 milionů získáme z Evropské unie. To situaci velmi zjednoduší,“ řekl radní Pardubického kraje Ladislav Valtr, který má na starosti regionální rozvoj a evropské fondy.

Technické muzeum získá v hlavní historické budově i ve vedlejší moderní přístavbě místo na prostorný návštěvnický okruh expozicí, přednáškový sál, sbírkové depozitáře, rezidenční ateliéry i klubovny pro kooperativní činnosti. V dalších budovách ve dvoře vzniknou restaurátorské dílny a provozní zázemí. Zadní budova bude využívána jako depozitář velkých vozidel.