Jaké jsou možné formy podpory pro neziskovky v Pardubickém kraji?

Jaké jsou možné formy podpory pro neziskové organizace působící v Pardubickém kraji? O tom diskutovali zástupci neziskovek z okresu Svitavy a Ústí nad Orlicí na společném setkání s představiteli Pardubického kraje a Koalice nevládek Pardubicka (KONEP).

Cíl: potkat se a nabídnout pomoc

„Hlavním cílem této akce bylo se potkat a připomenout různé možnosti pomoci, které Pardubický kraj a Koalice nevládek Pardubicka neziskovým organizacím nabízí. Zdůraznili jsme, že u nás mají dveře vždy otevřené,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. „Velmi nás potěšila reakce na dosavadní formy podpory. Neziskovky kvitovaly, že je bereme jako partnery a snažíme se reagovat na jejich aktuální potřeby,“ poznamenal Pavel Šotola. „Vedle možností finanční podpory jsme se hodně zaměřili i na nabídku vzdělávání,“ dodal radní Pardubického kraje.

Z dotačních titulů zaznamenal pozitivní ohlas například ten, který nese název Pardubický kraj pro rodinu. „Ten zastřešuje dotační podporu prorodinných aktivit v Pardubickém kraji. Pro letošní rok se podařilo výrazně navýšit celkový finanční objem tohoto programu, který činí 11 milionů korun,“ upřesnil Pavel Šotola.

Projekty do Burzy filantropie

„Přiblížili jsme také harmonogram vzdělávacích seminářů a úspěšné Burzy filantropie. Jejím cílem je propojovat neziskové organizace s podnikatelským a veřejným sektorem ve všech okresech Pardubického kraje,“ řekla garantka a fundraiserka Burzy filantropie, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová.

Do 52 Burz filantropie bylo přihlášeno 703 projektů. Z finanční či materiální podpory od 101 zapojených donátorů se mohlo těšit 445 projektů v celkové hodnotě 16 393 235 korun.

„Své projekty do Burzy filantropie mohou přihlašovat neziskové organizace ze Svitavska a Orlickoústecka do 29. května 2023,“ upřesnila Jana Machová.

Aktuality ze světa neziskového sektoru

Zástupci neziskovek měli na akci možnost získat informace o zmodernizovaném portálu nevládky.cz, který pravidelně zveřejňuje i zajímavé aktuality ze světa neziskového sektoru, činnosti dobrovolnického centra nebo o slavnostním galavečeru, který tradičně oceňuje neziskovky, dobrovolníky a společensky odpovědné firmy působící v Pardubickém kraji.

„Šlo o druhé setkání neziskovek v tomto roce. Bylo podle našeho názoru stejně vydařené jako první. To hostil v březnu chrudimský Kruh zdraví. Zde se sešly neziskovky z Pardubicka a Chrudimska,“ sdělila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka. „Ve Svitavách nám poskytla krásné prostory Nadace Josefa Plívy,“ dodala Jana Machová.